opos lublin 2014Zakończyło się dwudniowe posiedzenie przedstawicieli samorządowych organizacji regionalnych w Polsce, sygnatariuszy Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych (OPOS). Odbywało się ono w Lublinie na zaproszenie Związku Gmin Lubelszczyzny. OPOS zostało podpisane na wspólnym spotkaniu w Nowej Soli 9 października ubiegłego roku.

W lublińskim zjeździe wzięli udział Członkowie Zarządów : Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski (Jacek Gursz Burmistrz Chodzieży), Stowarzyszenia Śląskiego Związku Gmin i Powiatów (Wacław Kęska Burmistrz Pyskowic), Związku Gmin Pomorskich (Elżbieta Krajewska Wójt gm. Sadlinki, Krzysztof Trawicki Wójt gm. Zblewo), Związku Gmin Lubelszczyzny (Jan Mołodecki, Wójt gm. Hrubieszów), Stowarzyszenia Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza (Grzegorz Świetlik, Przewodniczący Zarządu), Zrzeszenia Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego (Wadim Tyszkiewicz Prezydent Nowej Soli, Jacek Wójcicki Wójt gm. Deszczno). Wstępną deklarację przystąpienia do OPOS przedłożył Bronisław Mazurkiewicz, Burmistrz Działdowa, Członek Zarządu Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich.

W trakcie obrad przedyskutowano dotychczasową działalność z ostatnich kilku miesięcy – aktywne działania w zakresie monitowania losów prezydenckiego projektu ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego oraz o zmianie niektórych ustaw (druk sejmowy 1699), w tym spotkanie z Ministrem Olgierdem Dziekońskim w Poznaniu 17 marca br. OPOS nie ustaje w przekonywaniu, iż propozycje dot. funkcjonowania Konwentów Wojewódzkich czy nowej formy absolutorium udzielanego przez RIO wymagają dopracowania i uszczegółowienia.

Omówiono możliwe formy współpracy OPOS z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, priorytety dot. aktywności w drugiej połowie 2014 r. i w roku 2015. Przedłużono prezydencję Zrzeszenia PBiWWL w OPOS do końca br., natomiast kolejne półrocza (I-wsze 2015 i II-gie 2015) przejmą prawdopodobnie stowarzyszenia pomorskie i śląskie, po akceptacji Zarządów organizacji.

Podjęto rozmowy nt. aktualnych projektów nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, o bieżącej sytuacji w oświacie i potrzebie nowelizacji prawa oświatowego oraz monitoringu zmian ustrojowych w zakresie funkcjonowania samorządów. W obradach wzięli udział również parlamentarzyści lubelscy, m.in. Poseł na Sejm RP Lech Sprawka wnoszący znaczący głos dyskusję nt. oświaty. Szeroko zapoznano się również z projektem ustawy o samorządzie z przedstawicielem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Szymonem Wróblem Dyrektorem Departamentu Współpracy z JST.

 

www.lubuskiegminy.pl

 

 

 

 

{rsmediagallery tags="oposlublin2014"}

Zobacz także

Darmowe przejazdy autobusami 22 września

We wtorek 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przejazdy Subbusem na wszystkich liniach będą darmowe.

Więcej…

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…