2e10 przystanków rzecznych powstanie na Odrze i Warcie. Dziś gospodarze Siedliska, Starej Wsi, Bobrownik, Pomorska, Krępy, Nietkowa, Gostchorza, Uradu, Górzycy oraz Kostrzyna nad Odrą podpisali w ruinach zamku w Siedlisku stosowne umowy partnerskie. To część większego projektu pod nazwą "Lubuskie aktywne i turystyczne", którego liderem jest Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze.
Urząd Marszałkowski przy współpracy z Partnerami reprezentującym liczne podmioty i jednostki samorządu terytorialnego tj.: Urząd Miasta Zielona Góra, Gmina Siedlisko, Gmina wiejska Nowa Sól, Gmina Otyń, Gmina Sulechów, Gmina Zielona Góra, Gmina Czerwieńsk, Gmina Krosno Odrzańskie, Gmina Cybinka, Gmina Górzyca, Gmina Kostrzyn nad Odrą, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie oraz Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli będzie realizował projekt pn. „Lubuskie aktywne i turystyczne".

Głównym celem projektu jest budowa i rozwój marki turystycznej w województwie lubuskim, dzięki której województwo będzie rozpoznawalne turystycznie zarówno w kraju, jak i za granicą. Ponadto projekt ma na celu budowę świadomości regionalnej, integrację środowisk lokalnych, wykreowanie oraz promocję spójnych produktów turystycznych, w tym aktywizację żeglugi rzecznej czy kontynuację i kultywowanie tradycji winiarskich województwa lubuskiego. Osiągnięcie powyższych celów zostanie zapewnione poprzez następujące działania: oznakowanie atrakcji turystycznych województwa oraz miejsc na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu drogowymi znakami turystycznymi, budowę 10-ciu przystani wodnych na rzekach Odrze i Warcie wraz z ich drogowym oznakowaniem turystycznym oraz budowę Lubuskiego Centrum Winiarstwa położonego na terenie winnicy w gminie Zabór.

Współpraca partnerska jednostek samorządu terytorialnego na różnych poziomach zarządzania w ramach projektu „Lubuskie aktywne i turystyczne" stanowić będzie wspaniały przykład wyprzedzający wdrożenie instrumentu Komisji Europejskiej pod nazwą Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT), który obecnie jest na etapie przygotowań i konsultacji w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Projekt „Lubuskie aktywne i turystyczne" idealnie wpisuje się w założenia ww. narzędzia pozwalając realizować wspólne przedsięwzięcia oraz wyjść poza sztywne granice administracyjne JST zwiększając możliwości oddziaływania projektu.

Gminy partnerskie w ramach porozumienia z Urzędem Marszałkowskim opracują dokumentację projektową zadania inwestycyjnego tj. budowy przystani rzecznych wraz z kosztorysami oraz pozwoleniem na budowę. Po wybudowaniu każda z gmin będzie bezpłatnie udostępniać społeczeństwu przystanie dbając o ich stan. Natomiast po zakończeniu projektu ww. mała infrastruktura rzeczna zostanie przekazana im na własność.

Ponadto Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie przekaże ziemię pod realizację zadania inwestycyjnego w formie wieloletniej dzierżawy natomiast Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli zajmie się prowadzeniem Lubuskiego Centrum Winiarstwa.

 

{rsmediagallery tags="umowapartnerskaprzystanki"}

 

Zobacz także

Darmowe przejazdy autobusami 22 września

We wtorek 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przejazdy Subbusem na wszystkich liniach będą darmowe.

Więcej…

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…