cloud computingPonad 1 mln zł – to kwota dofinansowania w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego do projektu Wyposażenie Laboratorium Nauk Teleinformatycznych w Parku Technologii Interior (etap II). Umowę na realizację wartego 2,5 mln zł projektu podpisali w poniedziałek 8 sierpnia 2013 r. marszałek Elżbieta Polak oraz Andrzej Matłoka  Dyrektor Parku Technologii i Logistyki Przemysłu „Interior".

Projekt zakłada rozbudowę Laboratorium Informatycznego (etap I) do Laboratorium Nauk Teleinformatycznych (etap II). Celem rozbudowy jest wdrożenie w dużej skali, we współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim, badań nad zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań teleinformatycznych dla sektora MSP oraz IOB. Badania realizowane będą w modelu Cloud Computing.

Technologia Cloud Computing, która powstanie w wyniku inwestycji stanowi koncepcję efektywniejszego wykorzystania zasobów sprzętowych środowiska informatycznego poprzez dowolne modyfikowanie zasobów, dostosowując je do wymagań użytkowników w celu świadczenia innowacyjnych usług o poziomie gwarancji dostępności, elastyczności i efektywności kosztowej niemożliwej do osiągnięcia przy zastosowaniu dotychczasowych rozwiązań. Laboratorium umożliwi wdrożenie w firmach innowacyjności procesowej, produktowej i organizacyjnej. Tym samym:
• naukowcom pozwoliłoby wykorzystywać nowoczesne rozwiązania informatyczne w praktyce badawczej i edukacyjnej,
• małym i średnim firmom zwiększyć swoją konkurencyjność, pozwalając im badać swoje technologie, produkty informatyczne i pomysły w Chmurze Obliczeniowej,
• inwestorom krajowym i międzynarodowym bardziej zintegrować się z lokalną nauką i gospodarką, stad zmaleje ryzyko przeniesienia produkcji do miejsc o niższych kosztach pracy,
• jednostkom otoczenia biznesu zaoferować współpracującym firmom wysokospecjalistyczne usługi badawczo-rozwojowe oraz przenieść swoje własne zasoby do chmury.
Do projektu zostanie wykorzystana baza Parku Interior, a zwłaszcza znajdujące się w nim nowoczesne Data Center.
Celowość wyboru potwierdzają światowe i krajowe tendencje w obszarze IT. Informatycy odchodzą od budowania swojej infrastruktury sprzętowej i programowej, na rzecz pozyskiwania jej z tzw. chmury (Cloud Computing). Z badania przeprowadzonego przez IBM na grupie ponad 3000 dyrektorów działów IT na świecie wynika, ze w ciągu najbliższych pięciu lat, 60% organizacji zamierza wprowadzić rozwiązania oparte na chmurze. Wśród przebadanych przez Instytut Keralla Research 600 polskich MSP można zaobserwować również rosnącą popularność tych rozwiązań. Aż 50% wszystkich polskich badanych wskazało, ze chętnie zakupiłoby oprogramowanie w modelu Cloud Computing. Co ciekawe, dominującą grupę polskich firm zainteresowanych chmurą stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa.
Cele projektu zakładają zwiększenie stopnia wykorzystania lokalnego potencjału naukowego poprzez:
• zmniejszenie barier rozwoju innowacyjności w instytucjach nauki i w przedsiębiorstwach,
• zwiększenie świadomości i popularności projektów innowacyjnych wśród przedsiębiorców,
• wzrost innowacyjności przedsiębiorstw i zwiększenie ich innowacyjności produktowej,
• wzrost innowacyjności organizacyjnej i produktowej regionu lubuskiego.

Zobacz także

Darmowe przejazdy autobusami 22 września

We wtorek 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przejazdy Subbusem na wszystkich liniach będą darmowe.

Więcej…

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…